دکتر جمشید صداقت‌کیش درگذشت

خبرگزاری میراث فرهنگی: عصر روز گذشته 12 بهمن، پژوهشگر تاریخ ایران جمشید صداقت‌کیش بر اثر بیماری سرطان در بیمارستان نمازی شیراز دار فانی را وداع گفت. بر همین اساس پیکر او روز یکشنبه از مقابل تالار حافظ تشییع می‌شود.

دکتر جمشید صداقت‌کیش

دکتر جمشید صداقت کیش در سال ۱۳۱۵ در شهر آباده متولد می‌گردد. تحصیلات ابتدایی و دوره اول دبیرستان را در شهر آباده و دوره دوم دبیرستان یعنی دیپلم را در شهر اصفهان و تحصیلات دانشگاهی را تا مقطع فوق لیسانس از دانشگاه تهران و دکترای تاریخ و مردم شناسی (شاخه باستان‌شناسی) از ایتالیا و آکادمی علوم تاجیکستان با درجه عالی اخذ می‌نماید. [پروفسور خدایی شریف در جلسه دفاع ایشان اظهار می‌دارد: «برای آکادمی علوم تاجیکستان افتخار بزرگی است که آقای صداقت کیش دکترای خود را در اینجا می‌گیرد.»].

استاد در سال ۱۳۵۷ نشریه ای با نام دال در سه شماره منتشر کرد که حاوی اخبار شهرستان آباده با مقاله‌هایی چند بود.

در سال ۱۳۶۴ در بخش تاریخ دانشگاه شیراز نشریه ماهانه کتاب‌شناسی تاریخ را منتشر کرد که به مدت دو سال ادامه داشت. پس از آن از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸ نشریه فصلی پژوهشنامه- فارس نامه را انتشار داد که این دو نشریه به ویژه دومی مورد توجه محافل علمی ایران و خارج قرار گرفت و نامه های بی‌شماری در این باره دریافت کرد و در مجلات درباره آن قلم‌فرسایی کردند.

وی در سال ۱۳۷۵ در جشنواره مطبوعات جایزه نخست جشنواره و لوح تقدیر بهترین مقاله را که تحت عنوان: ” شیراز در دراز نای تاریخ” بود، دریافت کرد.

در پائیز سال ۱۳۸۰ نخستین شماره مجله میراث پارس  با صاحب امتیازی اداره کل میراث فرهنگی فارس و سردبیری استاد منتشر گردید و در سال ۱۳۸۱ شماره دوی آن در دست علاقمندان قرار گرفت و گرچه مورد استقبال قرار گرفته بود، اما با تغییر مدیر کل، این مجله در محاق تعطیل افتاد.

در سال ۱۳۷۸ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضای امتیاز فصلنامه ای به نام آپادانا نمود که در سال ۱۳۸۲ مورد تصویب قرار گرفت و مقدمات شماره اول آن آماده شد اما به سبب از دست رفتن فرصت شش ماهه اول و نیز دلسردی خود استاد هیچ‌گاه منتشر نشد.

در سال 1384 شورای اسلامی شهر آباده تصمیم گرفت که میدان ورودی شهر آباده از سمت اصفهان را به نام دکتر جمشید صداقت کیش نام‌گذاری کند که پس از مطرح کردن با استاد، او به شدت مخالفت کرد و استانداری فارس (1384) از خدمات پژوهشی و فارس شناسی این استاد تجلیل به عمل آوردند و در روز 15 اردیبهشت 1384 تمبری با تصویر این استاد برجسته توأم با عکس غرورآمیز تخت جمشید و آرامگاه سعدی به همین مناسبت انتشار یافت.

 

* خبرگزاری میراث فرهنگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *