استاد محمدطاهر امامی، استاد معرق، منبت و مشبک؛ درگذشت

متأسفانه شمع وجود استاد در بامداد شنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۱ در بیمارستان تهران‌پارس (تهران) خاموش شد و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا آرام گرفتند.

نوشته بالا دیدگاهی است که آقای بهروز امامی، فرزند استاد برای نوشته «زندگی‌نامه استاد محمدطاهر امامی» برایم نوشته بودند. صمیمانه به ایشان و خانواده محترمشان تسلیت میگویم.

استاد محمدطاهر امامی

محمد طاهر فرزند هفتم احمد امامی (۵ پسر و ٣ دختر – پسر چهارم) در آباده دیده به جهان گشود، وی که از ٩ سالگی در کارگاه پدر رفت و آمد داشت در درون خود تحولی دید و شگفتا که در همان سال ها دریافت به این هنر عشق میورزید، پس تحت حمایت پدر، برادران (علی و خلیل) به رموز این هنر(معرق و منبت) آشنا شد و به برکت همجواری اساتیدی چون شهمیرزادی و زابلی نیز شکوفایی هنر در او دو چندان گشت تا اینکه در سال ١٣٢۴کارمند رسمی اداره هنرهای ملی شد، در سال ١٣٣٨کارگاه کوچکی در نزدیکی محل زندگی و اداره خود برپا کرد در این کارگاه علاوه بر تعلیم، آثار بدیعی را نیز خلق کردند که بعنوان مثال رحل قرآن (مشبک)، جعبه های قاشق چنگال (معرق)، تابلوهای دیوار کوب (معرق)، میزهای عسلی و پذیرائی و سفارشاتی برای منازل شخصی مانند بوفه و سرویس پذیرائی، نهار خوری (معرق و منبت) و… از این دست هستند.

برای آشنایی بیشتر با استاد لطفا نوشته «زندگی‌نامه استاد محمدطاهر امامی» را بخوانید.

*متأسفانه من متوجه این موضوع نشده بودم، و از این بابت عذرخواهی می‌کنم.

2 دیدگاه برای “استاد محمدطاهر امامی، استاد معرق، منبت و مشبک؛ درگذشت”

  1. با درود و تشكر
    جناب خليلى ايميلتان را دريافت كردم
    انشالله خداوند عزيزان شمارا نگهدار باشد
    بله پيكر استاد به خاك سپرده شد ولى ياد و يادگار ان عزيز جاودان است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *