سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی، به عمل کار برآید به سخندانی نیست + اسامی نمایندگان شهرستان آباده

انتخابات از مهمترین اتفاقاتی است که در هر کشوری رخ می دهد. اتفاقی که مردم خود برای آینده و سرنوشت دولت خود تصمیم می گیرند ، تصمیمی که اگر اشتباه و نادرست باشد بدون شک به تمام مردم و جامعه ضربه خواهد زد. ضربه هایی که اغلب قابل جبران نیست.

تاریخ همیشه گویای عملکرد ماست . بیایید ابتدا تاریخ انتخابات را مرور کنیم سپس به طور خاص به آباده خواهیم پرداخت:

انتخابات اولين دوره مجلس شوراي اسلامي در بيست و چهارم اسفندماه 1358 برگزار شد. در اين دوره 10 ميليون و 871 هزار و 645 نفر رأي دادند. با توجه به شرايط انقلابي جامعه ايران، اين دوره، به خاطر اختلاف‌نظر شديد نمايندگان كه از طيف‌ها و گروه‌هاي مختلف سياسي بودند، به تغيير قوانين قديمي و تصويب قوانين جديد مشغول شد. البته وقوع جنگ در سال 1359، سال‌هاي پاياني دوره مجلس اول را به خود مشغول كرد.

انتخابات دومين دوره مجلس در بيست و ششم فروردين ماه 1363 برگزار شد. برگزاري انتخابات اين دوره با تصرف بخش‌هايي از مناطق مرزي كشور توسط نيروهاي عراق مصادف بود، اما انتخابات حوزه‌هاي جنگ زده براي مهاجرين آن شهرها در حوزه‌هاي مجاوز برگزار شد. در اين دوره 15 ميليون و 822 هزار و 70 نفر در انتخابات شركت كردند و فعاليت مجلس در اين دوره شديداً تحت‌الشعاع جنگ قرار داشت. علاوه بر اين، برخي از مسايل سياست خارجي نظير تداوم دشمني آمريكا و حمايت از عراق نيز از دل‌مشغولي‌هاي مجلس دوم بود.

در نوزدهم فروردين ماه 1367 كه آخرين سال جنگ تحميلي بود، 16 ميليون و 714 هزار و 281 نفر به پاي صندوق‌هاي رأي رفتند تا نمايندگان مجلس سوم را انتخاب كنند. علاوه بر پايان جنگ، اين دوره شاهد رحلت جانسوز حضرت امام خميني(ره) نيز بود. مباحث سازندگي ويرانه‌هاي جنگ ذهن مشغولي اين مجلس بود.
انتخابات چهارمین دوره در 21 فروردين 1371 برگزار شد و 18 ميليون و 767 هزار و 47 نفر (حدود 60 درصد واجدين شرايط رأي دادن) در انتخابات شركت كردند. تداوم سازندگي همچنان در رأس دستور كارهاي مجلس اين دوره بود.
پنجمین دوره انتخابات مجلس در هجدهم اسفندماه 1374 با حضور 24 ميليون و 717 هزار و 88 نفر (حدود 70 درصد واجدان شرایط رای دادن) برگزار شد. مقابله با برخي از مسايل خارجي نظير افزايش فشارهاي آمريكا و اروپا بويژه پس از اعمال تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران مهم‌ترين موضوع كاري مجلس پنجم بود.

انتخابات ششمين دوره مجلس شوراي اسلامي در بهمن 1378 با حضور حدود 27 ميليون نفر (حدود 70 درصد واجدان شرایط رای دادن) برگزار شد. اين دوره توسعه سياسي در عرصه داخلي و تنش‌زدايي در عرصه سياست خارجي را در دستور كار خود قرار داد.
انتخابات هفتمین دوره مجلس شوراي اسلامي در اسفند 1382 با حضور حدود 23 ميليون و 438 هزار و 30 نفر (حدود 50 درصد واجدان شرایط رای دادن) برگزار شد. مقابله با مشكلات اقتصادي و اجتماعي، تصويب پروتكل الحاقي، تلاش براي پيوستن به سازمان تجارت جهاني… از مهمترین موضوعاتی بود که پس از شروع به کار اين دوره  مجلس در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

بهتر است که برای آشنا شدن با انتخابات برخی از قوانین انتخابات را ذکر کنیم سپس با هم تاریخچه انتخابات آباده را مرور خواهیم کرد.

ماده 27 – انتخاب كنندگان باید دارای شرایط ذیل باشند:
1 – تابعیت كشور جمهوری اسلامی ایران.
2 – هجده سال تمام[16]
3 – عاقل بودن.
‌ماده 28- انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
1 – اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.
2 – تابعیت كشور جمهوری اسلامی ایران.
3 – ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.
4 – داشتن مدرك تحصیلی كارشناسی ارشد یا معادل آن[17]
5 – نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه.
6 – سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینائی، شنوائی و گویائی.
7 – حداقل سن سی سال تمام و حداكثر هفتاد و پنج سال تمام.
تبصره 1 – داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذكور در بند (1) مستثنی بوده و باید در دین خود‌ثابت‌العقیده باشند.
تبصره 2 – مدرك تحصیلی لیسانس یا معادل آن بشرط داشتن (5) سال سابقه خدمت اجرایی در سطح كارشناسی و بالاتر در بخش­های خصوصی یا دولتی و یا (5) سال سابقه فعالیت آموزشی و یا پژوهشی با تایید مراجع ذیربط و یا سابقه یك دوره نمایندگی مجلس می­تواند جایگزین مدرك كارشناسی ارشد باشد. [18]
تبصره 3 – هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یك مقطع تحصیلی فقط برای شركت در انتخابات محسوب می‌شود. [19]

ماده 56 – فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی هشت روز قبل از روز اخذ رأی (‌مرحله اول و دوم) آغاز و تا بیست و چهار ساعت قبل از‌اخذ رأی ادامه خواهد داشت.
‌ماده 57 – استفاده از هرگونه پلاكارد، پوستر، دیوارنویسی و كاروانهای تبلیغاتی و استفاده از بلندگوهای سیار در خارج از محیط سخنرانی و امثال‌آن به استثناء عكس برای تراكت و زندگی­نامه و جزوه و همچنین سخنرانی و پرسش و پاسخ از طرف نامزدهای انتخاباتی و طرفداران آنان ممنوع می‌باشد. ‌متخلفین از این ماده به سه تا سی روز زندان محكوم می‌گردند.
[33]

{ [33]الف: اصلاحی مورخ 13/10/1378
ب: قانون تفسیر بند (2) قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 29 /10 /1378 موضوع استفسارمنظور از تراكت و زندگینامه و جزوه در ماده (57) قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شواری اسلامی مصوب 13/ 10 / 78 چیست؟
ماده واحده- مقصود از تراكت هر نوع مطلب و عكس مجاز تبلیغاتی است كه در قطع حداكثر 20× 15 سانتیمتر از كاغذ یا مقوا چاپ و منتشر می‌گردد. زندگی‌نامه و جزوه نیز هر نوع مطلب و عكس مجاز تبلغاتی است كه بصورت دفتر یا كتاب منتشر شده و اندازه صفحات آن نباید از 20 × 15 سانتیمتر تجاوز نماید.
تاریخ تصویب 29/10/78 تاریخ تایید شورای نگهبان 29/10/78
}

تبصره – اعلام نظر شخصیتها در تأیید نامزدها به شرطی مجاز است كه بدون ذكر عنوان و مسؤولیت آنها باشد و مدرك كتبی ربوط به امضاء آنان‌تسلیم هیأت اجرائی انتخابات شده باشد.
ماده 58 – هیچ كس حق ندارد آگهی‌ تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی راكه در محلهای مجاز الصاق گردیده در زمان قانونی تبلیغات پاره و‌یا معدوم یا مخدوش نماید و عمل مرتكب جرم محسوب می‌شود. [34]
ماده 59 – انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صدا و سیما و میز خطابه نماز‌جمعه و یا هر وسیله دیگری كه جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت كارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسائل و سایر امكانات‌وزارتخانه‌ها و ادارات، شركتهای دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و شهرداریها و شركتها و سازمانهای وابسته به آنها و نهادها و مؤسساتی كه از‌بودجه عمومی (‌به هر مقدار) استفاده می‌كنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسائل و امكانات مزبور ممنوع بوده و مرتكب مجرم شناخته می‌شود.
تبصره 1 – مؤسسات و نهادهایی كه دارائی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیاد مستضعفان مشمول این ماده می‌باشند.
تبصره 2 – نشریات و مطبوعات متعلق به سازمانها، وزارتخانه‌ها، ادارات، نهادها و مؤسسات یاد شده در متن این ماده، حق تبلیغ برای‌نامزدهای انتخاباتی را ولو به صورت درج آگهی ندارند

ماده 61 – هرگونه الصاق ونصب اعلامیه، عكس،‌پوستر و بنر و پارچه‌های تبلیغاتی به طور كلی ممنوع است و مأمورین انتظامی در صورت مشاهده چنین مواردی باید نسبت به امحاء آنها اقدام نموده و متخلفین را جلب و به مقامات قضائی تحویل نمایند. استنكاف از این وظیفه جرم محسوب می‌شود. [35]

جدول زیر نمایندگان آباده رابه ترتیب اولین دوره تا دوره هفتم نشان می دهد.

نام و نام خانوادگی

نام پدر

تاریخ و محل تولد

سوابق اجرائی

سوابق شغلی

حسین کرمانی

نجمعلي

1309 داراب

علي نظري منفرد

ابوالقاسم

1326 قم

رحمت‌الله  خسروي

حسن

1329 آباده

سيد محمد حسين  دانا

سيد ضياالدين

1337 آباده

سيد محمد حسين  دانا

سيد ضياالدين

1337 آباده

سيدمهدي  طباطبائي

1333 آباده

عضو شوراي مركزي هيات واگذاري زمين فارس- عضو هيات علمي و معاون پشتيباني دانشكده پزشكي- معاون اداري و مالي اداره كل فرهنگ و ارشاد فارسعضو شوراي مركزي جهاد سازندگي بوانات

محمود  محمدي

1332 آباده

توليد تلويزيون شهري در آباده /واگن سازي در آباده /شركت كشت و صنعت مرواريد ايزدخواست در آباده /احداث كارخانه آرد در آباده /معدن مس در بوانات/طرح 150 واحدي مسكن در خرم بيد/…..

سخنگوي وزارت امور خارجه

اکنون آباده خود را برای انتخاب هشتمین نماینده مجلس آماده می کند . اهالی آباده خاطرات خوبی از دوره های قبل ندارند . و به آینده و نماینده بعدی امید بسته اند تا شاید بتوانند به خواسته های خود برسند. خواسته هایی که هیچ وقت اهمیت داده نشدند!

اسامی نامزد های هشتمین دوره انتخابات مجلس به شرح زیر است:

محمد رضا ایمانی| محمد جواد بخشی | علی بیابان گرد | محمد علی ترابی | رضا حسام پور |علیرضا خسروانیان| محمد حسین شادمان حقیقی | علی اصغر عزیز خانی | علی اصغر فتاحی | علیرضا فرود | محمد صادق کوشکی | امیر حمزه کریمی | محمود محمدی | داود محمدجانی | سید مجید موسوی

بهتر است بیش از پیش مراقب شعار ها و حرف های کاندیداها باشیم. کاندیداها هم بهتر است به جای وقت گذاشتن روی شعارهایی که نمی توانند انجام دهند. به مسائل دیگر بپردازند.

تمام نمایندگان صلاحیت را دارند اما نباید فکر کنند که فقط با حرف زدن و شعار دادن کارها حل می شود :

سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی           به عمل کار برآید به سخندانی نیست

مردم نیز سخنان ، حرکات و عملکرد شما را دیده اند و با شرکت در انتخابات بهترین را انتخاب خواهند کرد ، انشا الله.

3 دیدگاه برای “سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی، به عمل کار برآید به سخندانی نیست + اسامی نمایندگان شهرستان آباده”

 1. یکشنبه 19 اسفند1386 ساعت: 14:25 توسط:بچه ناف آباده
  سوابق شغلی و اجرایی کمی مبهمه اگه منظورتون کارهای انجام شده در شهره پس در حق بقیه اجحاف کردین راستی فکر کنم نماینده مجلس کار اجرایی نمیکنه
  ————————————————————————————
  پاسخ :
  حق با شماست. مطالب ناقص است، اما مطالب جدول از سایت رسمی مجلس و منایع خبری آن اقتباس شده است.

 2. چهارشنبه 22 اسفند1386 ساعت: 0:4 توسط:من
  شما می توانید بانگ طبل را مهار کنید و سیم های گیتار را باز کنید ، ولی کدامیک از فرزندان آدم خواهد توانست چکاوک را در آسمان از نوا باز دارد؟ . جبران خلیل جبران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *