سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی، به عمل کار برآید به سخندانی نیست + اسامی نمایندگان شهرستان آباده

انتخابات از مهمترین اتفاقاتی است که در هر کشوری رخ می دهد. اتفاقی که مردم خود برای آینده و سرنوشت دولت خود تصمیم می گیرند ، تصمیمی که اگر اشتباه و نادرست باشد بدون شک به تمام مردم و جامعه ضربه خواهد زد. ضربه هایی که اغلب قابل جبران نیست.

تاریخ همیشه گویای عملکرد ماست . بیایید ابتدا تاریخ انتخابات را مرور کنیم سپس به طور خاص به آباده خواهیم پرداخت:

انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی در بیست و چهارم اسفندماه ۱۳۵۸ برگزار شد. در این دوره ۱۰ میلیون و ۸۷۱ هزار و ۶۴۵ نفر رأی دادند. با توجه به شرایط انقلابی جامعه ایران، این دوره، به خاطر اختلاف‌نظر شدید نمایندگان که از طیف‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی بودند، به تغییر قوانین قدیمی و تصویب قوانین جدید مشغول شد. البته وقوع جنگ در سال ۱۳۵۹، سال‌های پایانی دوره مجلس اول را به خود مشغول کرد.

انتخابات دومین دوره مجلس در بیست و ششم فروردین ماه ۱۳۶۳ برگزار شد. برگزاری انتخابات این دوره با تصرف بخش‌هایی از مناطق مرزی کشور توسط نیروهای عراق مصادف بود، اما انتخابات حوزه‌های جنگ زده برای مهاجرین آن شهرها در حوزه‌های مجاوز برگزار شد. در این دوره ۱۵ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۷۰ نفر در انتخابات شرکت کردند و فعالیت مجلس در این دوره شدیداً تحت‌الشعاع جنگ قرار داشت. علاوه بر این، برخی از مسایل سیاست خارجی نظیر تداوم دشمنی آمریکا و حمایت از عراق نیز از دل‌مشغولی‌های مجلس دوم بود.

در نوزدهم فروردین ماه ۱۳۶۷ که آخرین سال جنگ تحمیلی بود، ۱۶ میلیون و ۷۱۴ هزار و ۲۸۱ نفر به پای صندوق‌های رأی رفتند تا نمایندگان مجلس سوم را انتخاب کنند. علاوه بر پایان جنگ، این دوره شاهد رحلت جانسوز حضرت امام خمینی(ره) نیز بود. مباحث سازندگی ویرانه‌های جنگ ذهن مشغولی این مجلس بود.
انتخابات چهارمین دوره در ۲۱ فروردین ۱۳۷۱ برگزار شد و ۱۸ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۴۷ نفر (حدود ۶۰ درصد واجدین شرایط رأی دادن) در انتخابات شرکت کردند. تداوم سازندگی همچنان در رأس دستور کارهای مجلس این دوره بود.
پنجمین دوره انتخابات مجلس در هجدهم اسفندماه ۱۳۷۴ با حضور ۲۴ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۸۸ نفر (حدود ۷۰ درصد واجدان شرایط رای دادن) برگزار شد. مقابله با برخی از مسایل خارجی نظیر افزایش فشارهای آمریکا و اروپا بویژه پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران مهم‌ترین موضوع کاری مجلس پنجم بود.

انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی در بهمن ۱۳۷۸ با حضور حدود ۲۷ میلیون نفر (حدود ۷۰ درصد واجدان شرایط رای دادن) برگزار شد. این دوره توسعه سیاسی در عرصه داخلی و تنش‌زدایی در عرصه سیاست خارجی را در دستور کار خود قرار داد.
انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۸۲ با حضور حدود ۲۳ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۳۰ نفر (حدود ۵۰ درصد واجدان شرایط رای دادن) برگزار شد. مقابله با مشکلات اقتصادی و اجتماعی، تصویب پروتکل الحاقی، تلاش برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی… از مهمترین موضوعاتی بود که پس از شروع به کار این دوره  مجلس در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

بهتر است که برای آشنا شدن با انتخابات برخی از قوانین انتخابات را ذکر کنیم سپس با هم تاریخچه انتخابات آباده را مرور خواهیم کرد.

ماده ۲۷ – انتخاب کنندگان باید دارای شرایط ذیل باشند:
۱ – تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.
۲ – هجده سال تمام[۱۶]
۳ – عاقل بودن.
‌ماده ۲۸- انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
۱ – اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.
۲ – تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.
۳ – ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.
۴ – داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن[۱۷]
۵ – نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه.
۶ – سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینائی، شنوائی و گویائی.
۷ – حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام.
تبصره ۱ – داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (۱) مستثنی بوده و باید در دین خود‌ثابت‌العقیده باشند.
تبصره ۲ – مدرک تحصیلی لیسانس یا معادل آن بشرط داشتن (۵) سال سابقه خدمت اجرایی در سطح کارشناسی و بالاتر در بخش­های خصوصی یا دولتی و یا (۵) سال سابقه فعالیت آموزشی و یا پژوهشی با تایید مراجع ذیربط و یا سابقه یک دوره نمایندگی مجلس می­تواند جایگزین مدرک کارشناسی ارشد باشد. [۱۸]
تبصره ۳ – هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می‌شود. [۱۹]

ماده ۵۶ – فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی هشت روز قبل از روز اخذ رأی (‌مرحله اول و دوم) آغاز و تا بیست و چهار ساعت قبل از‌اخذ رأی ادامه خواهد داشت.
‌ماده ۵۷ – استفاده از هرگونه پلاکارد، پوستر، دیوارنویسی و کاروانهای تبلیغاتی و استفاده از بلندگوهای سیار در خارج از محیط سخنرانی و امثال‌آن به استثناء عکس برای تراکت و زندگی­نامه و جزوه و همچنین سخنرانی و پرسش و پاسخ از طرف نامزدهای انتخاباتی و طرفداران آنان ممنوع می‌باشد. ‌متخلفین از این ماده به سه تا سی روز زندان محکوم می‌گردند.
[۳۳]

{ [۳۳]الف: اصلاحی مورخ ۱۳/۱۰/۱۳۷۸
ب: قانون تفسیر بند (۲) قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۲۹ /۱۰ /۱۳۷۸ موضوع استفسارمنظور از تراکت و زندگینامه و جزوه در ماده (۵۷) قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شواری اسلامی مصوب ۱۳/ ۱۰ / ۷۸ چیست؟
ماده واحده- مقصود از تراکت هر نوع مطلب و عکس مجاز تبلیغاتی است که در قطع حداکثر ۲۰× ۱۵ سانتیمتر از کاغذ یا مقوا چاپ و منتشر می‌گردد. زندگی‌نامه و جزوه نیز هر نوع مطلب و عکس مجاز تبلغاتی است که بصورت دفتر یا کتاب منتشر شده و اندازه صفحات آن نباید از ۲۰ × ۱۵ سانتیمتر تجاوز نماید.
تاریخ تصویب ۲۹/۱۰/۷۸ تاریخ تایید شورای نگهبان ۲۹/۱۰/۷۸
}

تبصره – اعلام نظر شخصیتها در تأیید نامزدها به شرطی مجاز است که بدون ذکر عنوان و مسؤولیت آنها باشد و مدرک کتبی ربوط به امضاء آنان‌تسلیم هیأت اجرائی انتخابات شده باشد.
ماده ۵۸ – هیچ کس حق ندارد آگهی‌ تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی راکه در محلهای مجاز الصاق گردیده در زمان قانونی تبلیغات پاره و‌یا معدوم یا مخدوش نماید و عمل مرتکب جرم محسوب می‌شود. [۳۴]
ماده ۵۹ – انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صدا و سیما و میز خطابه نماز‌جمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسائل و سایر امکانات‌وزارتخانه‌ها و ادارات، شرکتهای دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و شهرداریها و شرکتها و سازمانهای وابسته به آنها و نهادها و مؤسساتی که از‌بودجه عمومی (‌به هر مقدار) استفاده می‌کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسائل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب مجرم شناخته می‌شود.
تبصره ۱ – مؤسسات و نهادهایی که دارائی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیاد مستضعفان مشمول این ماده می‌باشند.
تبصره ۲ – نشریات و مطبوعات متعلق به سازمانها، وزارتخانه‌ها، ادارات، نهادها و مؤسسات یاد شده در متن این ماده، حق تبلیغ برای‌نامزدهای انتخاباتی را ولو به صورت درج آگهی ندارند

ماده ۶۱ – هرگونه الصاق ونصب اعلامیه، عکس،‌پوستر و بنر و پارچه‌های تبلیغاتی به طور کلی ممنوع است و مأمورین انتظامی در صورت مشاهده چنین مواردی باید نسبت به امحاء آنها اقدام نموده و متخلفین را جلب و به مقامات قضائی تحویل نمایند. استنکاف از این وظیفه جرم محسوب می‌شود. [۳۵]

جدول زیر نمایندگان آباده رابه ترتیب اولین دوره تا دوره هفتم نشان می دهد.

نام و نام خانوادگی

نام پدر

تاریخ و محل تولد

سوابق اجرائی

سوابق شغلی

حسین کرمانی

نجمعلی

۱۳۰۹ داراب

علی نظری منفرد

ابوالقاسم

۱۳۲۶ قم

رحمت‌الله  خسروی

حسن

۱۳۲۹ آباده

سید محمد حسین  دانا

سید ضیاالدین

۱۳۳۷ آباده

سید محمد حسین  دانا

سید ضیاالدین

۱۳۳۷ آباده

سیدمهدی  طباطبائی

۱۳۳۳ آباده

عضو شورای مرکزی هیات واگذاری زمین فارس- عضو هیات علمی و معاون پشتیبانی دانشکده پزشکی- معاون اداری و مالی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارسعضو شورای مرکزی جهاد سازندگی بوانات

محمود  محمدی

۱۳۳۲ آباده

تولید تلویزیون شهری در آباده /واگن سازی در آباده /شرکت کشت و صنعت مروارید ایزدخواست در آباده /احداث کارخانه آرد در آباده /معدن مس در بوانات/طرح ۱۵۰ واحدی مسکن در خرم بید/…..

سخنگوی وزارت امور خارجه

اکنون آباده خود را برای انتخاب هشتمین نماینده مجلس آماده می کند . اهالی آباده خاطرات خوبی از دوره های قبل ندارند . و به آینده و نماینده بعدی امید بسته اند تا شاید بتوانند به خواسته های خود برسند. خواسته هایی که هیچ وقت اهمیت داده نشدند!

اسامی نامزد های هشتمین دوره انتخابات مجلس به شرح زیر است:

محمد رضا ایمانی| محمد جواد بخشی | علی بیابان گرد | محمد علی ترابی | رضا حسام پور |علیرضا خسروانیان| محمد حسین شادمان حقیقی | علی اصغر عزیز خانی | علی اصغر فتاحی | علیرضا فرود | محمد صادق کوشکی | امیر حمزه کریمی | محمود محمدی | داود محمدجانی | سید مجید موسوی

بهتر است بیش از پیش مراقب شعار ها و حرف های کاندیداها باشیم. کاندیداها هم بهتر است به جای وقت گذاشتن روی شعارهایی که نمی توانند انجام دهند. به مسائل دیگر بپردازند.

تمام نمایندگان صلاحیت را دارند اما نباید فکر کنند که فقط با حرف زدن و شعار دادن کارها حل می شود :

سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی           به عمل کار برآید به سخندانی نیست

مردم نیز سخنان ، حرکات و عملکرد شما را دیده اند و با شرکت در انتخابات بهترین را انتخاب خواهند کرد ، انشا الله.

3 دیدگاه برای «سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی، به عمل کار برآید به سخندانی نیست + اسامی نمایندگان شهرستان آباده»

 1. یکشنبه ۱۹ اسفند۱۳۸۶ ساعت: ۱۴:۲۵ توسط:بچه ناف آباده
  سوابق شغلی و اجرایی کمی مبهمه اگه منظورتون کارهای انجام شده در شهره پس در حق بقیه اجحاف کردین راستی فکر کنم نماینده مجلس کار اجرایی نمیکنه
  ————————————————————————————
  پاسخ :
  حق با شماست. مطالب ناقص است، اما مطالب جدول از سایت رسمی مجلس و منایع خبری آن اقتباس شده است.

 2. چهارشنبه ۲۲ اسفند۱۳۸۶ ساعت: ۰:۴ توسط:من
  شما می توانید بانگ طبل را مهار کنید و سیم های گیتار را باز کنید ، ولی کدامیک از فرزندان آدم خواهد توانست چکاوک را در آسمان از نوا باز دارد؟ . جبران خلیل جبران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *