اُرچینه: فرهنگ جامع واژه‌ها و اصطلاحات آباده‌ای

آقای ایاز شهریاری مولف کتاب قدمت آباده، واژه‌های اصیل آباده می‌نویسد:

«سال‌ها در ضمن مطالعه و تدریس بسیاری از کتب مختلف به این نتیجه رسیدم که بسیاری از واژه‌ها را که در گویش مردم آباده و اطراف آن به‌کار می‌برند پارسی سَرِه و خالص است. برخی از این واژه‌ها که در گویش مردم آباده بکار می‌رود مربوط به زبان سنسکریت است که قدمت آن به بیش از پنج هزار سال قبل می‌رسد.»

 

ارچینه

اُرچینه: فرهنگ جامع واژه‌ها و اصطلاحات آباده‌ای

خیلی از کلمه‌های آباده‌ای هستند که متأسفانه دیگه استفاده نمی‌شن یا خیلی کم استفاده می‌شن، مثلاً یادتونه آخرین باری که از «اُوشُو» یا «اَسناتولوک» استفاده کردید کی بود؟

بسیاری تلاش کردن تا این گویش باقی بماند؛ بدون شک تلاش آقای شهریاری دراین‌باره، در کتاب‌شان «قدمت آباده، واژه‌های اصیل آباده» فراموش نشدنی و قابل تحسین است. اما متأسفانه تنها جلد اول این کتاب به چاپ رسیده است و تلاش دیگر دوستان نیز به‌خاطر پراکنده بودن چندان شناخته شده نیست.

مدت‌ها بود که فکر راه‌اندازی تارگاهی بودم که بتواند به صورت متمرکز و البته دقیق پاسخ‌گوی این نیاز باشد؛ فرهنگ‌نامه‌ای جامع از واژه‌ها و اصطلاحات گویش آباده، جایی که بتوان به‌راحتی واژه‌ها را نوشت، آن‌ها را معنی کرد، درباره‌شان حرف زد و کاربردشان را نشان داد.

اُرچینه قرار نیست تارگاهی باشه که هرچند وقت یک‌بار بروزرسانی بشه، اُرچینه تارگاهی خواهد بود اجتماعی. یعنی این شما هستید که فرهنگ‌نامه آباده را می‌سازید. شما هستید که واژه‌های جدید را به تارگاه اضافه می‌کنید، درباره واژه‌های افزوده شده صحبت می‌کنید و دیدگاه‌تان را به اشتراک می‌گذارید.

اُرچینه هم‌اکنون مراحل پایانی کدنویسی را سپری می‌کند، بزودی به صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد و پس از آن همه می‌توانند در اُرچینه نام‌نویسی کرده و از تارگاه استفاده کنند.

9 دیدگاه برای “اُرچینه: فرهنگ جامع واژه‌ها و اصطلاحات آباده‌ای”

  1. سلام خدمت شما
   خیلی ممنون،
   ارچینه به معنای راه‌پله سرپوشیده است. [موقع راه‌اندازی تارگاه خواهم نوشت که چرا ارچینه را انتخاب کردم]

   موفق باشید

 1. الهه
  سلام وخسته نباشید خدمت شما همشهری عزیز
  خیلی خوشحالم و منتظرارچینه هستم
  راستی واژه وروشکش رو هم اضافه کنید به معنی کنارزدن یا برداشتن
  مرسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *