قابل توجه خانم زهرا حسینی، مؤلف کتاب ارزشمند «آباده، دروازه تمدن فارس»

با پیامک از رونمایی کتاب «آباده، دروازه تمدن فارس» نوشته خانم زهرا حسینی مطلع شدم. در خبرها تصاویر رونمایی کتاب رو دیدم. مدت‌ها بود که کتابی درباره آباده معرفی نکرده بودم و این بهترین فرصت بود. اعتراف می‌کنم برای اولین بار که کتاب «آباده، دروازه تمدن فارس» را دیدم از آخر شروع به خواندن کتاب کردم. خیلی مشتاق بودم ببینم در نوشتن کتاب از چه منابعی استفاده شده. عکس‌های زیبایی آخر کتاب بود، عکس تل آسیاب دقیقا عکس من بود، عکسی که من گرفتم ولی آرم وبلاگ حذف شده بود، بدون هیچ توضیح یا یادداشتی؛ بدون اطلاع من.

ورق می‌زنم، بسیاری از منابع را می‌شناسم، بسیاری را خوانده‌ام و با بسیاری دوست هستم. نام وبلاگ دو، سه بار بیشتر در منابع به چشم نمی‌خورد، نام وبلاگ به صورت اشتباه درج شده و نشانی اینترنتی آن کاملاً اشتباه و صفحه نامشخصی را معرفی می‌کند؛ و متأسفانه باید بگویم که اگر بنا به معرفی این‌چنینی بود، کاش همین هم آورده نشده بود.

برمی‌گردم به ابتدای کتاب، حال کتاب برایم بیشتر جذاب شده است، دلم می‌خواهد همه‌اش را بخوانم و تک تک عکس‌ها را بررسی کنم. صفحه ۴۲، عکس از وبلاگ، نام و نشانی وبلاگ کاملاً مشخص است و حذف نشده، اما پس چرا نامی از وبلاگ در منابع نیست!

خیلی از مطالب کتاب برایم آشناست، بیشتر دقت می‌کنم، چندبار با وبلاگم مطالب را چک می‌کنم و دوباره کتاب را می‌خوانم. خیلی به‌هم شبیهند، کپی شده‌اند! بعضی از جمله‌بندی‌ها و حروف ویرایش شده‌اند، اما مطلب همان است اما در منابع از قلم افتاده‌اند.

کتاب رو ورق می‌زنم، بعضی از نوشته‌ها خیلی به نوشته‌های قلم شبیهند:

 • عکس ص ۴۲ در منابع نیامده است.
 • کپی: عکس شبکه بهداری! ص ۵۲۹
 • گزارش عملکرد مرکز جراحی قلب و عروق ص ۵۳۰  (لینک)
 • منبت کاری ص ۵۶۴ کپی مطلب منبت کاری
 • مطلب هنرمندان بنام و استاد زبر دست در آباده ص ۵۷۲ + تصاویر: کپی مطلب منبت و منبت‌کار: استاد علی امامی
 • استاد محمد طاهر امامی ص ۵۷۵ + تصویر: کپی زندگی‌نامه استاد محمدطاهر امامی
 • عکس رامین ذوالفنون ص ۶۳۰ ( کنسرت پیانو: استاد رامین ذوالفنون)
 • تشابه بسیار در متن (انجمن سینمای جوان آباده در یک نگاه) ص ۶۷۴ و… (همه‌چیز درباره انجمن سینمای جوان آباده)
 • گروه سرود آباده – بخصوص عکس ص ۷۰۰ همه چیز درباره گروه سرود آباده + عکسی از اولین گروه سرود آباده
  • بدون ذکر منبع و حذف آرم وبلاگ از روی عکس.
 • آثار باستانی به ثبت رسیده در آباده ص ۷۱۱
  • در پی‌نوشت‌ها ص ۸۲۲ شماره ۱، متأسفانه نام کامل نوشته نشده و نشانی کاملاً اشتباه است
 • کاروانسرای ایزدخواست (کاروانسرای شاه عباسی):
  • در پی‌نوشت‌ها ص ۸۲۴ شماره ۳۱، متأسفانه نام وبلاگ ناقص، بدون نشانی نوشته.
 • بازی‌های محلی آباده ص ۸۹۹
  • در پی‌نوشت‌ها ص ۹۹۲ (شماره ۱۳) نام وبلاگ صحیح ذکر شده اما متأسفانه نشانی نوشته نشده است.
 • زورخانه ها ص ۹۰۹
  • در پی‌نوشت‌ها ص ۹۹۲ (شماره ۱۴) نام وبلاگ صحیح ذکر شده اما متأسفانه نشانی نوشته نشده است.
 • و منابع دیگر که ناقص ذکر شده است.

 

* رونوشت به خانم زهرا حسینی نویسنده کتاب (به ایمیلشان ارسال شد)

11 دیدگاه برای “قابل توجه خانم زهرا حسینی، مؤلف کتاب ارزشمند «آباده، دروازه تمدن فارس»”

 1. سلام و درود
  خوشبختانه حرف دل بسیاری را گفتید. قصد ندارم با حرف هایی ناامید کننده به تخریب کاری بپردازم که می دانم برایش زحمت ها کشیده شده است. اما افسوس…
  کتابی که در یک نگاه بسیار جالب و خواندنی می آید بعد از خواندن تنها چند برگ از آن به سادگی درمیابیم که بسیاری از مطالبش از جاهای مختلف کپی شده بدون اشاره ای به منبع آن و بسیاری دیگر بدون هیچ گونه تحقیق قابل استنادی به چاپ رسیده تا جایی که احساس می شود که می توانست دقیق تر و واقعی تر می بود.
  به هر حال امیدوارم در انتشار بعد این کتاب دقت بیشتری شود.
  با سپاس فراوان

  1. سلام دوست عزیز: حامد
   « قبل از هر چیز از انتقاد سازنده جنابعالی کمال تشکر را دارد.»
   با توجه به اینکه شهر دوست داشتنی مان آباده با این قدمت زیاد، تاکنون کتابی نداشته است. با افتخار به آباده ای بودنم اعلام میدارد که پس از گذشت چندین سال، به اتفاق همسرم دست به اقدام بزرگی زدیم و چنین مجموعه ای را به رشته تحریر درآوردیم که انشاءا.. با کمک جنابعالی و جناب آقای سید سجاد خلیلی و دیگر دلسوزان آباده این مجموعه را تکمیل نموده و از این نسل به نسلهای فردای آباده به یادگار بگذاریم.
   قابل توجه منتقدین گرامی:
   1- در صفحه ۳۶ کتاب، دست نیاز بسوی همه همشهریان عزیز دراز کرده ایم و خواستار اعلام نظر، بیان انتقادات و پیشنهادات و ایرادات کتاب شده ایم و با بیان این موضوع، خود واقف بر آنیم که ایرادات و انتقاداتی بر این کتاب وارد است.
   2- این کتاب « تألیف » می باشد به معنای « گردآوری » و به مفهوم اینکه مولف از گوشه و کنار مطالبی را یافته و بصورت مدون در یک مجموعه گردآوری کرده است و هیچ موضوعی را از خود ننوشته و از منابع مختلف با ذکر منبع، مستند نموده است.
   3- در این کتاب تلاش بر آن داشته ایم که امانت دار مطالب، گفته ها، نوشته ها و … کلیه عزیزانی که بهر طریق ما را در جمع آوری این مجموعه یاری نموده اند باشیم و خوشحال خواهیم شد که افرادی همچون سید سجاد خلیلی اینگونه قصورات و کوتاهی های غیر عمد ما را متذکر شوند تا اصلاح نمائیم و حق و حقوق شرعی و قانونی هیچکس تضییع نشود.
   4- اشکالات و ایراداتی که توسط دوست گرامی آقای سید سجاد خلیلی مدیر وبلاگ، بر این مجموعه گرفته شده : بسیار خوشحال شدم که ما را متوجه این امر نمودند که ناخواسته حق ایشان را تضییع نموده ایم و متذکر می شوم در صدد رفع آن برخواهیم آمد و بدین وسیله عذرخواهی نموده و اعلام مینماید این موارد از روی عمد و غرض نبوده و قول اکید خواهیم داد که انشاء ا.. در چاپ بعدی کتاب حتماً اصلاح شود و در صورت امکان « غلط نامه و اصلاحیه » بر روی همین کتاب گذاشته شود.
   دوست عزیز، حامد : نوشته ای
   « بسیاری از مطالبش از جاهای مختلف کپی شده بدون اشاره ای به منبع آن و بسیاری دیگر بدون هیچ گونه تحقیق قابل استنادی به چاپ رسیده تا جایی که احساس می شود که می توانست دقیق تر و واقعی تر می بود.»
   از جنابعالی تقاضا دارد این مطالبی که ذکر کرده اید که بدون ذکر منبع میباشد را محبت نموده مشخص نمائید تا این ایرادات هم به لطف خداوند و محبت جنابعالی مرتفع شود و بصورت دقیق تر و واقعی تر صورت پذیرد.
   به هر حال امیدوارم کلیه فرهنگ دوستان و آباده ای های دوست داشتنی، این اقدام هر چند ناچیز ما
   « که احساس می کنیم دینمان را به آباده و آباده ای ادا نموده ایم » را بپذیرند و این گونه قصورات و کوتاهی های ما را بر ما ببخشند و ما را حلال نمایند و توقع آن را داریم که همه دست بدست هم دهیم و مجموعه ای بدون اشکال و ایراد و دقیق، جهت فرهنگ غنی و پربار « آباده و آباده ای » مهیا نمائیم.
   به امید آباده ای آباد.

  2. با سلام مجدد خدمت دوست عزیز حامد :
   نوشته بودی:
   «خوشبختانه حرف دل بسیاری را گفتید. قصد ندارم با حرف هایی ناامید کننده به تخریب کاری بپردازم که می دانم برایش زحمت ها کشیده شده است. اما افسوس… »
   دوست من اگر واقعاً قصد تخریب کاری نداشتی پس چرا این مطالب را نوشتی و بعد از تقاضای من که درخواست مکالمه با جنابعالی را داشتم جوابی ندادی؟ و آن مطالبی که اذعان نمودی «مطالبش از جاهای مختلف کپی شده بدون اشاره ای به منبع آن و بسیاری دیگر بدون هیچ گونه تحقیق قابل استنادی به چاپ رسیده» چرا مشخص ننمودید؟
   این حرکات که از افرادی همچون شما انجام می شود دلیل بر ایرادگیری می باشد و تفاوت انتقاد با ایرادگیری و تخریب کاری را نمی دانید.
   دوست عزیز نگذارید این گونه رفتارها باعث آن شود که اغیار، آن را پتکی کنند و بر سر فرهنگ و مردم فرهنگی این دیار بزنند. واقعاً جای تأسف است ….

 2. با سلام همانطور كه ميدانيد قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء زير مجموعه ارتش جمهوري اسلامي ايران مي‌باشد، با توجه به اين كه جانشين فرماندهي كل ارتش قرار است در يادواره شهداي شهرستان آباده در مورخ سوم اسفند ماه شركت نمايد خواهشمند است ترتيبي اتخاذ گردد تا از ايشان مصاحبه اي در خصوص سايت پدافند هوايي آباده به عمل آيد شواهد و قراين نشان از متوقف و تعطيل شدن اين پروژه ميدهد در حالي كه قرار بود اين سايت پدافندي و همچنين مركز آموزش نظامي آجا و همچنين منازل مسكوني پرسنل پس از دو سال از كلنگ زني افتتاح گردد.
  باتشكر

  1. با سلام خدمت شما
   متأسفانه منظورتون رو از اینکه نوشتید

   «بیشتر از اینها از شما متوقع بودم آقای خلیلی»

   متوجه نشدم. این نوشته برای اطلاع خانم حسینی از عدم رعایت حق کپی‌رایت منتشر شده است.

   1. با سلام
    جناب آقای سید سجاد خلیلی
    در صورت امکان، تقاضا دارد ملاقات حضوری با جنابعالی داشته باشم یا بصورت تلفنی مکالمه نمائیم.
    شماره تماس اینجانب در صفحه ۳۶ کتاب ذکر شده است. با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *