معرفی کتاب: کهن‌ترین تصاویر فارس

کهن ترین تصاویر فارس از دکتر جمشید صداقت کیششیراز و فارس، غیر از جذابیت آن برای ما ایرانیان، قطب آمال و آرزو های سیاحان و جهانگردان در دراز نای تاریخ بوده است و هر سیاحی که به ایران آمده به گونه ای از دور و نزدیک، ذکر یا بحثی درباره آن نموده است …

درباره نخستین تصاویر از فارس و شیراز یا هر شهر دیگری از ایران تاکنون مقاله ای نوشته نشده است، چه علت بیشماری دارد که از جمله عدم دسترسی به منابع و مآخذ را می توان ذکر کرد که هنوز بسیاری از سفرنامه ها به فارسی ترجمه نشده و نسخه های بسیاری از آنها، در ایران وجود ندارد.

کهن ترین تصاویر فارس عنوان کتابی است از دکتر جمشید صداقت کیش که در آن به بررسی تصاویر فارس تا قبل از پیدایش دوربین عکاسی می پردازد. تصاویر کتاب به دو بخش تقسیم شده اند:
بخش اول : شامل تصاویر فارس از آغاز تا پایان دوره صفوی
بخش دوم: تصاویر فارس از پایان دوره صفویه تا اختراع دوربین عکاسی

در این کتاب می توانید قدیمی ترین تصاویر کشیده شده توسط سیاحان مختلف را ببینید.متاسفانه تصویری از خود شهر آباده در کتاب وجود ندارد چقدر دلم می خواست که تصویر آباده را در زمان خیلی قدیم ببینم، اما متاسفانه به نظر می آید که تصویری از آباده در گذشته کشیده نشده است.

دیدن قدیمی ترین تصاویر استان فارس و شهرهای آن نیز بسیار لذت بخش است.
در کتاب کهن ترین تصاویر فارس می توانید قدیمی ترین تصاویر از قلعه زیبای ایزد خواست را ببینید که توسط سیاحان و گردشگران متفاوتی کشیده شده اند. آقای جمشید صداقت کیش در صفحه 36 برای معرفی قدیمی ترین تصویر ایزدخواست این چنین نوشته اند :

قدیمی ترین تصویر ایزدخواست :

همانطور که گفته شد شاردن در سال 1665 م.(1076 هـ . ق)وارد ایران می شود و جمعا 13 سال در ایران ماندگار می گردد.
وی در همین سفر 1674 م .(1085 هـ . ق) از نقاش خود گولر می خواهد که تصویر ایزدخواست را بکشد، چه این روستای دیرین پای ایران باستان که بر سر راه تابستانی و زمستانی قرار داشته و دارد و نیز عجیب و غریب بودن ساختمان های قلعه آن و سایر موضوع های جالب آن در دید نخستین سیاح اروپایی حدود یک سده پیش از شاردن مورد توجه بوده و به طور مکرر درباره ایزدخواست بحث کرده اند، بنابراین برای شاردن هم جالب می نماید.

اندازه تصویر 385×195 میلی متر است و در جلد سوم سفرنامه شاردن به زبان فرانسه آمده است.

در این کتاب تصاویر و حتی نقشه های قدیمی زیبایی از سایر شهرهای استان فارس نیز وجود دارد .

این کتاب اولین بار در سال 1383 در 3000 نسخه توسط انتشارات تخت جمشید به چاپ رسیده است.

امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

یک دیدگاه برای “معرفی کتاب: کهن‌ترین تصاویر فارس”

 1. سه شنبه 28 خرداد1387 ساعت: 15:56 توسط:محمد.ت
  سلام؛ ممنون از کار زیبات
  یک پیشنهاد: اگر می تونی یک پست ثابت بگذار که هر چند وقت یکبار (که مدتش چندان مهم نیست) به معرفی کتابهای مرتبط با وبلاگت بپردازی.
  موفق باشید.
  ———————————————————-
  مدیریت: با سلام خدمت شما و ممنون از نظر و توجهتون به مطالب وبلاگ
  این پست اولین پست از سری معرفی کتاب می باشد که برای دسترسی آسانتر به این بخش من موضوع “معرفی کتاب” را تعریف کرده ام که در بخش آرشیو موضوعی وبلاگ در دسترس می باشد.
  متاسفانه هم اکنون امکان اضافه کردن پست ثابت برای این موضوع مقدور نیست، با اعمال تغییرات در قلم در صورت امکان این بخش حتما اضافه خواهد شد.

  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *