نگاهی بر خبرهای منتشر شده درباره نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس، شهرستان آباده

نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس آغاز بکار کرد

(چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۰) – پیوند به نوشته اصلی

«آیین افتتاحیه نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس دقایقی پیش با حضور مقامات استانی و شهرستانی و در محل سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده آغاز شد».

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، امروز ۲۱ گروه برتر راه‌یافته به بخش مسابقه نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس از سراسر کشور با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. بر اساس این گزارش: این تعداد گروه از بین چهل و پنج گروه شرکت کننده در جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس هستند که پس از ارسال آثار موفق به راه‌یابی به مرحله مسابقه شدند.

این گزارش می‌افزاید: هیئت داوران حاضر در نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس که در محل اجرای برنامه حضور دارند نظرات خود را فردا ۳۱ شهریور ماه جاری و هم‌زمان با مراسم اختتامیه اعلام می‌کنند. این گزارش حاکی است: مراسم اختتامیه همراه با اهداء جوایز در سالن هلال احمر شهرستان آباده برگزار می‌شود. گفتنی است در این دوره از جشنواره از گروه سرود دهه ۶۰ آباده که سرودهای خاطره‌انگیزی در حال و هوای جنگ تحمیلی خلق کردند تقدیر می‌شود.

نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس بهترین گام جهت احیاء جایگاه سرود فارس در کشور است

(چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۰) – این نوشته خلاصه شده است: پیوند به نوشته اصلی

علی همتی ادامه داد: اکنون اما این سرودها به میراث ارزشمند فرهنگی این ملت تبدیل گشته است و باید در حافظه تاریخی ملت ما باقی بماند و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود و نباید از تلاش‌های شهر آباده و گروه سرود آن در دوران دفاع مقدس که سهم ویژه‌ای نیز بوده است غافل شد که در این صورت می‌توان گفت: نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس احیاء جایگاه سرود فارس در کشور است که میزبانی آن به آباده رسیده است. این مقام فرهنگی ضمن تشکر از مسئولین محلی آباده در جهت همکاری برای برگزاری این رویداد مهم افزود: کیمته‌های گوناگونی از جمله کمیته اسکان، پذیرایی تدارکات و… برای این جشنواره ایجاد شده است و نظارت دقیقی بر امر اجراها بوده است.

او ادامه داد: گروه‌های شرکت کننده امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه جاری هر یک با انجام دو اجرا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و نتایج همزمان با اختتامیه اعلام می‌شود.

رئیس کمیته هماهنگی نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس هم‌چنین از برگزاری کارگاه آموزشی جهت گروه‌های مدعو خبر داد و اضافه کرد: با توجه با شادابی و جوانی گروه‌ها تلاش خواهیم کرد فضای جشنواره پر نشاط و خاطره‌اگیز باشد.

همتی هم‌چنین استقبال چشمگیر مردم آباده از این جشنواره را قابل تقدیر دانست و گفت: مراسم اختتامیه این جشنواره که قرار است فردا ۳۱ شهریور ماه جاری ساعت ۱۶:۳۰ و پس از گل‌باران قبور شهدای آباده انجام شود قطعاً حق میزبانی آباده برای این مسابقات را ثابت می‌کند.

آباده می‌تواند قطب سرودهای ملی و انقلابی کشور باشد

(چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۰) – پیوند به نوشته اصلی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده: آباده می‌تواند قطب سرودهای ملی و انقلابی کشور باشد.

فرهاد یمین در حاشیه مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره ملی سرودهای انقلاب و دفاع مقدس (قصه بابا) گفت: شهرستان آباده بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند ایران شروع کننده و محرک گروه‌های سرود کشور بوده است.

وی افزود: گروه سرود بچه‌های آباده با تأییدی که از سوی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی دریافت کرد، تولیدات و آثار بی‌بدیلی خلق کرد که هنوز هم در اذهان جامعه باقی است.

وی بیان داشت: این جشنواره از این‌رو به نام قصه بابا نام‌گذاری شده است که اولین سرود اجرا شده توسط گروه سرود این شهرستان با همین عنوان و در محضر امام راحل (ره) اجرا شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده با بیان اینکه با آغاز جنگ تحمیلی و در طول هشت سال دفاع مقدس گروه سرود آباده با اجراهای مختلف از قبیل قصه بابا، یل شیردل، دلیران تنگستان و… خاطرات فراوانی را برای تمامی ایرانیان به یادگار گذاشته گفت: با ظرفیت بالایی که در این شهرستان وجود دارد می‌تواند قطب سرودهای ملی و انقلابی کشور باشد.

وی فعالیت‌های اخیر گروه‌های سرود شهرستان از جمله سرود «رضا رضا»، «ولایت» و … را قابل تقدیر برشمرد و افزود : این گروه‌ها بارها مورد تفقد رهبر معظم انقلاب قرار گرفته‌اند و همین دلایل میزبانی آباده برای برگزاری این جشنواره را قطعی کرده است.

او افزود: کمتر افرادی هستند که دوران دفاع مقدس را به یاد داشته باشند ولی نام گروه سرود آباده و اجرای آن‌ها را در آن دوران حساس فراموش کرده باشند. یمین اضافه کرد: سال‌ها پیگیر برگزاری این جشنواره بوده‌ایم و امسال با کمک‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس این مهم محقق شد که قطعاً خواسته مردم آباده بوده است. وی هم‌چنین با اشاره به درخواست‌های مکرر سراسر کشور جهت حضور گروه سرود آباده در مناسبت‌ها و برنامه های ملی اذعان داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته بزودی خانه سرود آباده تأسیس و پذیرای علاقه‌مندان خواهد شد.

وی تداوم هر کاری را رمز باقی ماندن آن دانست و اظهار امیدواری کرد این رویداد فرهنگی هنری هر سال و با حضور پر رنگ گروه‌های سرود به میزبانی شهرستان آباده برگزار شود.

حلاوت روزهای دفاع مقدس در نخستین روز از جشنواره قصه بابا تکرار شد

(چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۰) – این نوشته خلاصه شده است: پیوند به نوشته اصلی

محسن خباز در حاشیه نخستین روز برگزاری جشنواره ملی سرودهای انقلاب و دفاع مقدس با بیان این مطلب گفت: آنچه با حضور در سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده امروز شنیده می‌شود حلاوت روزهای پر خاطره دفاع مقدس را زنده می‌کند.

رئیس انجمن موسیقی شیراز ادامه داد: در نخستین روز از جشنواره که با استقبال چشمگیر هنرمندان و مردم آباده برگزار شد ۲۱ گروه در سه نوبت با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

او گفت: هفت گروه تا پایان ظهر امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه سرودهای خود را اجرا کردند و ۱۴ گروه در دو بخش بعدازظهر و شب اجراهایی خواهند داشت.

خباز اضافه کرد: پس از پایان اجراها هیئت داوران وارد شور می‌شود و به گروه‌ها بر اساس تنظیم، اجرا، شعر و آهنگ‌سازی امتیازات لازم را اعطا می‌کند. وی با بیان اینکه جایزه‌ها به صورت گروهی توزیع می‌شود تاکید کرد: پانصد نفر شرکت کننده‌ای که در این جشنواره حضور دارند قطعاً با روش‌های جدیدی پس از پایان این رویداد جهت اجرای سرود آشنا می‌شوند.

برترین‌های نخستین جشنواره سرودهای انقلاب و دفاع مقدس معرفی شدند

(جمعه ۱ مهر ۱۳۹۰) – این نوشته اندکی تغییر داده شده است: پیوند به نوشته اصلی

نخستین جشنواره سروده‌های انقلاب و دفاع مقدس در شهرستان آباده با معرفی نفرات و گروه‌های برتر در بخش رقابتی، به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، نخستین جشنواره سروده‌های انقلاب و دفاع مقدس در قالب ۲۱ گروه سرود از سراسر کشور به مدت دو روز با حضور مسئولان و فرهنگ‌وران استان و کشور در شهرستان آباده فارس برگزار شد.

بخش تک‌خوانی:

 • رضا زمانی از گروه شهر صدرا مقام نخست
 • علی‌رضا عباسی از گروه مرکز آموزشی ولی‌عصر آباده مقام دوم
 • و علی مهربانی و نیما گرگی از گروه رشد شیراز مشترکاً به مقام سوم دست یافتند.

بخش شعر:

 • مهدی رحیمی از گروه موعود از دلیجان برای شعر «به روایت نسیم»
 • جواد محمدی از گروه فوادالقرآن از سبزوار برای شعر «ایران وطنم»
 • و محمد جهانگیری از گروه صدف سه از هرمزگان برای شعر «در جنوب خلیج فارس»

بخش آهنگ‌سازی و تنظیم

 • محمود آقامحمدی از دلیجان برای تنظیم سرود «آب و قرآن»
 • نادر کامرانی از نی‌ریز برای آهنگ‌سازی و تنظیم سرود «ایران جاودان»
 •  ابراهیم شهامت جاوید از شهر صدرا برای ساخت ملودی سرود «مهد دلیران»

بخش رهبری گروه

 • هیأت داوران عبدالله یزدان‌پناه رهبر گروه مصباح الهدی از لارستان را شایسته تقدیر دانستتند.

بخش گروه‌های محلی و مقامی

 • هیأت داوران این جشنواره نیز از حضور گروه‌های صدف دو و سه از هرمزگان و گروه هرای از خراسان رضوی تقدیر نمود و به علت شاخص نبودن کارهای ارائه شده از نظر فنی، هیچ یک از آثار را حایز کسب مقام ندانست که لوح تقدیر این بخش به این دو گروه تعلق گرفت.

بخش گروه‌های دانش‌آموزی نوجوان

 • گروه شهر صدرا به سرپرستی ابراهیم شهامت‌جاوید با سرود مهد دلیران به عنوان گروه برگزیده انتخاب شد.

بخش گروه های دانش‌آموزی جوان

 • هیأت داوران ضمن تقدبر از گروه سرود ولایت از شیراز به سرپرستی خانم کارگر برای سرود ایران و اعلام مقام اول گروه نای ذی از نی‌ریز برای سرود ایران جاویدان به سرپرستی نادر کامرانی، هیچ گروهی را شایسته کسب مقام دوم و سوم ندانست.

بخش گروه‌های کر

 • هیأت داوران، به دلیل عدم رعایت صحیح ساختار کرال، هیچ گروهی را شایسته کسب مقام نخست ندانست و مقام دوم این بخش به گروه نوا به سرپرستی آقای چاه کبوتری اختصاص یافت.

بخش گروه های دارای شرایط سنی آزاد

 • هیئت داوران در این بخش گروه‌های فواد القرآن از سبزوار برای سرود دلدلدگان به سرپرستی آقای ذبیحی و گروه مرکز آموزش ولی‌عصر از آباده برای سرود عشق پرواز به سرپرستی محمدمهدی یزدان‌بخش را شایسته تقدیر دانست و گروه موعود از شهرستان دلیجان برای سرود به روایت نسیم به سرپرستی آفای مهدی رحیمی، گروه آفتاب از تهران برای سرود دلاوران به سرپرستی آقای مجذوب قدیری و گروه مصباح‌الهدی از لارستان فارس برای سرود بهار لاله‌ها به سرپرستی آقای جمالی را به عنوان برترین‌های اول تا سوم این بخش معرفی شدند.

شایان ذکر است در این مراسم از اعضای گروه سرود سال ۱۳۶۶ آباده نیز تقدیر شد.

دچار یک جنگ فرهنگی تمام عیار هستیم

(جمعه ۱ مهر ۱۳۹۰) – این نوشته خلاصه شده است: پیوند به نوشته اصلی

دکتر محمد تقی زمانیان معاون برنامه‌ریزی استانداری فارس در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سرودهای انقلاب و دفاع مقدس که  شامگاه پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه جاری در شهرستان آباده برگزار شد گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس  مردم ایران، به تنهایی در مقابل همه دشمنان ایستادگی کردند.

محمدتقی زمانیان گفت: یکی از میدان‌هایی که در زمان جنگ توانست انگیزش ایجاد کند هنر بود که یکی از بارزترین مصداق‌های آن سرود زیبای قصه بابا است. او گفت: به خاطر دارم در سال ۱۳۶۱ و زمانی که سمینار هیئت دولت با استانداران تشکیل شد این گروه با اجرای سرود زیبای قصه بابا همه مسئولان کشور را تحت تأثیر قرار داد.

 

سرود قصه بابا یک نوستالژی است

(جمعه ۱ مهر ۱۳۹۰) – این نوشته خلاصه شده است: پیوند به نوشته اصلی

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس محمدهادی فخرایی سرپرست این اداره کل، در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سرودهای انقلاب و دفاع مقدس که شامگاه پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه جاری در شهرستان آباده برگزار شد گفت: سرود قصه بابا امروز برای تمام افرادی که دوران دفاع مقدس را به یاد دارند  و در آن حال هوا حضور داشتند تبدیل به یک نوستالژی شده است ، به این معنا که  با شنیدن  این سرود تأثیرگذار ، احساس درونی خاص ،همراه با موقعیت‌های دوران دفاع مقدس در آن‌ها زنده می‌شود .

وی افزود: هرچند سرود قصه بابا در شهرستان آباده پدید آمد و گویش آن با بسیاری از استان‌ها متفاوت بود اما به سرعت توانست با مخاطب ارتباط برقرار کند و در کل کشور خود را مطرح نماید.

فخرایی اضافه کرد: شهرستان آباده به حق شهرستانی فرهنگی است و پدید آوردن سرودهای انقلابی و دفاع مقدس در آن روح تازه‌ای به هنر سرود عطا کرد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه امروز برگزاری نخستین جشنواره سرود‌های انقلابی و دفاع مقدس در آباده برای مردم این دیار به یک مطالبه تبدیل شده است گفت: سرودهای انقلابی و دفاع مقدس در شهرستان آباده در قله قرار دارد. این مقام فرهنگی ادامه داد: امروز می‌توان به جرأت شهرستان آباده را مرکز سرودهای انقلابی و دفاع مقدس معرفی کرد که تلاش می‌شود با تأسیس خانه سرود در این مرکز توانایی نسل جدید این شهرستان را نیز در این زمینه احیا کرد.

 

تصاویر از تارگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس (پیوند به نوشته اصلی گزارش تصویری)

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *