گزارش نخستین همایش استانی سالمندان؛ شهرستان آباده

دیروز یک‌شنبه ۱۷ مهرماه ۱۳۹۰، نخستین همایش استانی «سالمند، سلامت و توسعه» به میزبانی شهرستان آباده در سالن اجتماعات شادروان دکتر فروغ فروزش در شبکه بهداشت و درمان آباده برگزار شد.

این همایش با حضور آقای دکتر حیدری، معاونت فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نمایندگانی از اداره سلامت وزارت بهداشت، آقای محمدجانی نماینده شهرستان آباده، بوانات و خرمبید؛ آقای دکتر توکل مدیریت شبکه بهداشت و درمان آباده، پزشکان و مسوولان شهرستان و جمعی از سالمندان شهرستان برگزار شد.

 

  

بعد از تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید؛ آقای دکتر توکل، ریاست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده با عرض خیرمقدم به مهمانان، از زحمات تمامی دست‌اندرکاران برای اجرای همایش و هم‌چنین از حمایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و فعالیت‌های کانون جهاندیدگان آباده تشکر کردند و با اشاره به اهمیت ویژه سلامت در سالمندی آن‌را نیاز تمامی افراد دانستند و افزودند در دین اسلام اهمیت‌ ویژه‌ای به سالمندان و بزرگان جامعه گذاشته شده است و آن، چیزی‌ است که در فرهنگ ما وجود دارد.

ایشان افزودند جمعیت سالمند روزبه‌روز در حال افزایش است که این نکته نشان از ارتقاء وضعیت پزشکی جامعه و افزایش امید به زندگی در جامعه است. ایشان در ادامه افزودند هم‌اکنون جمعیت سالمند بالای ۱۰٪ است و در آینده پیش‌بینی می‌شود که به بالای ۲۰٪ نیز برسد که لازمه رسیدن به  این هدف، برنامه‌ریزی و تدوین برنامه‌ای جامع است. ایشان افزوند برخلاف تصور اشتباهی که وقتی فردی به سن سالمندی می‌رسد باید بازنشسته شود؛ بر خلاف آن سالمندان انرژی بزرگ جامعه هستند که می‌توانند برای پیشرفت جامعه بسیار مؤثر باشند.

آقای توکل در ادامه با اشاره به شعار روز سالمند که سالمند شهروند ارشد جامعه است، که باید به سلامت جسم و سلامت روح و روان آنان اهمیت داده شود. ایشان افزودند سالمندان باید در جامعه مشارکت فعال داشته باشند، که با توجه به تجربیات گران‌بهای آنان باعث پیشرفت جامعه خواهند شد.

 

آقای حیدری، معاونت فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با عرض خیرمقدم به مهمانان و پزشکان و سالمندان از زحمات تمامی دست‌اندرکاران برگزاری همایش تشکر کردند.

ایشان به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه سلامت سالمندی اشاره کردند و افزودند در طی ۳۰ سال جمعیت سالمندان در نقاط شهری ۴ برابر شده و از حدود ۸۰۰ هزار نفر در سال ۱۳۵۵ به ۳/۲۷ میلیون نفر در سال ۱۳۸۵ رسیده است. طی همین دوره جمعیت سالمندان روستایی با اهنگ افزایشی کندتر از حدود یک میلیون نفر در سال ۱۳۵۵ به حدود ۱/۸ میلیون نفر در سال ۱۳۸۵ رسیده است.

ایشان افزودند جمعیت سالمندان مرد بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ در اکثر استان‌ها بیشتر از زنان سالمند بوده است اما در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ تعداد زنان سالمند در کلیه استان‌ها بیشتر از مردان سالمند خواهد بود، که حاکی از زنانه شدن جمعیت سالمند در سال‌های آتی است.

 

در ادامه می‌توانید تصاویر بیشتری از برگزاری همایش را ببینید و در صورت تمایل مجموعه کامل تصاویر همایش را دانلود کنید:

 

» دانلود مجموعه تصاویر نخستین همایش استانی سالمندان، شهرستان آباده (تعداد تصاویر: ۵۴ – حجم: حدود ۳ MB)

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *